„LETNIE WĘDRÓWKI” – wspomnienia z wycieczki do Krynicy Zdroju

29 czerwca 2022

W dniach 20-21 czerwca TPD zorganizowało wycieczkę do Krynicy Zdroju.

W naszej letniej podróży wzięło udział trzydzieścioro uczestników (w tym dzieci niepełnosprawne wraz z opiekunami) z Dąbrowy Górniczej. Projekt nosił nazwę – Letnie wędrówki.

Piękna pogoda zaowocowała długimi spacerami oraz zwiedzaniem górskich okolic Krynicy. Odwiedziliśmy Jaworzynę Krynicką, na którą wjechaliśmy koleją gondolową. Ponadto wjechaliśmy także na Górę Parkową, najstarszą w Polsce koleją linowo-terenową, by doświadczyć niezwykłej podróży w czasie. Na Górze każdy mógł usiąść w retro rowerach oraz zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie na tle pięknej jak zawsze panoramy gór. Dla miłośników muzyki Jana Kiepury była dostępna stylowa, muzyczna ławka, z której płyną dźwięki znanych i lubianych szlagierów sławnego tenora… Dotarliśmy także do źródełka miłości, a podroży tej towarzyszył urokliwy spacer po lesie.

W centrum odwiedziliśmy pomniki Jana Kiepury oraz Nikifora. Korzystaliśmy przy tym z licznych alejek, ławek i drewnianych leżaków, gdzie można było odpocząć. Dodatkowo, skosztowaliśmy bogatę w minerały wody w centrum uzdrowiska, a także wody w Pijalni Jana. Celem naszej wycieczki było również odwiedzenie Muzeum Zabawek. W krynickim muzeum jest zgromadzone ponad 3 tysiące światowej klasy eksponatów. Oglądaliśmy zatem zabawki z niemal wszystkich epok – od starożytności aż po lata 80. XX wieku…. W tym niezwykłym miejscu  każdy z nas odnalazł dla siebie coś intrygującego.

Zwiedziliśmy, obfitujący w zabytki oraz upominki, Deptak Krynicy Zdroju. Niebywałą atrakcją był także pokaz multimedialnej foontanny w Parku Dukieta. To fontanna, która wygrywa melodie, a wieczorem świeci w różnych barwach. Jest to też fontanna zwana setką, przez to, że ma sto dysz wodnych, która zachwyca wszystkich codzienną, letnią grą świateł i muzyki.

Wieczorami nie zabrakło natomiast gier i zabaw integracyjnych. Dwa dni upłynęły nam niezwykle interesująco i, jak zawsze, zbyt szybko….


Projekt finansowany przy udziale środków Urzędu Miejskiego w Dąbrowie Górniczej.