Na spotkanie z latem

20 czerwca 2021

W dniach 16 – 17 czerwca odbyliśmy wycieczkę do Zakopanego pn. „Na spotkanie z latem”. Uczestnikami wycieczki były dzieci z dąbrowskich kół terenowych Towarzystwa Przyjaciół Dzieci (Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy, SP nr 10, SP nr 20 i SP nr 31). Podczas wycieczki obowiązywały zasady sanitarne Covid-19 (ochrona nosa i ust w miejscach publicznych, zasada dystansu społecznego czy dezynfekcja rąk).

Nasza górska przygoda obfitowała w liczne atrakcje. Podczas pierwszego dnia, wraz z przewodnikiem, zwiedziliśmy Dolinę Strążyską. Malownicza droga doprowadziła nas do masywu Giewontu, a następnie do głównej atrakcji turystycznej doliny – Wodospadu Siklawica. Pełni wrażeń wróciliśmy do pensjonatu, by spędzić przepiękny i długi wieczór przy ognisku. Czas umilał nam gawędziarz, pokazujący tradycję i folklor Zakopanego. Każdy z nas mógł posłuchać gry na rogu, kozie, góralskich skrzypcach oraz na piszczałce. Pieczeniu kiełbasek towarzyszył zatem ciekawy wieczór folklorystyczny, podczas którego poznaliśmy tradycje górali.

Drugi dzień rozpoczęliśmy od autokarowej wycieczki po najważniejszych zakątkach Zakopanego. Zwiedziliśmy Jaszczurówkę – świątynię zaprojektowaną przez Stanisława Witkiewicza, którą rozpoczęto budować w roku 1904. Następnie udaliśmy się na zwiedzanie skoczni Wielka Krokiew. Nie ominął nas także przejazd kolejką linową na Gubałówkę, gdzie wspólnym zdjęciom nie było końca. Dzięki pięknej pogodzie, panorama Tatr była widoczna w pełnej krasie. Wielką atrakcją było także zakupienie pamiątek na obleganych licznie przez turystów Krupówkach.


Projekt finansowany przy udziale środków Urzędu Miejskiego w Dąbrowie Górniczej.