Wycieczka do Wisły z TPD

25 września 2022

W dniach 15-17 września Towarzystwo Przyjaciół Dzieci w Dąbrowie Górniczej zorganizowało wycieczkę do Wisły, współfinansowaną  przez Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Jesienna pogoda stała się dla nas wspaniałą okazją do podziwiania górskich widoków z dzielnicy Nowa Osada, ale także do licznych spacerów brzegiem Wisły. Swoją aktywność fizyczną mogliśmy wielokrotnie sprawdzić na terenie rekreacyjnym wzdłuż rzeki, obejmującym również plac zabaw z siłownią zewnętrzną.

Podczas naszego pobytu udało się  nam zobaczyć wiele atrakcji. Jedną z nich był pobyt w Centrum Edukacji Ekologicznej z ciekawymi wykładem na temat utrzymania bioróżnorodności terenu, labiryntem czy miejscami relaksu i ławeczkami. W Centrum zwiedziliśmy salę multimedialną ze wspaniałymi eksponatami fauny i flory Beskidu Śląskiego. Dodatkowo, mogliśmy sami przetestować swoją wiedzę w zakresie ochrony przyrody. Centrum Edukacji otacza urokliwy staw z pomostami i wysepkami, więc spacer w takim otoczeniu dał nam dużo radości…

Pobyt w Wiśle to nie tylko piesze wycieczki. Mieliśmy bowiem okazję wsiąść do Ciuchci Wiślańskiej i zobaczyć dolinę Malinkę, gdzie zwiedzaliśmy skocznię im. Adama Małysza – w tym celu wyjechaliśmy koleją na górę skoczni. Kolejnym punktem wycieczki była Wisła Czarne i zwiedzenie małej zapory z wodospadem a następnie Zameczku Prezydenta na Zadnim Groniu. W drodze powrotnej do Centrum mogliśmy podziwiać hodowlę pstrąga. A już w samym sercu Wisły, zwiedziliśmy Muzeum Beskidzkie, znajdujące się w zabytkowym budynku dawnej karczmy, pochodzącym z 1794 roku. W Muzeum Beskidzkim obejrzeliśmy stałą wystawę dotyczącą historii regionu, przedstawiającą m.in.: wnętrze tradycyjnej izby góralskiej oraz zabytkowe sprzęty domowe. Ale co najciekawsze, podczas naszej wizyty zapoznaliśmy się także z pracą kowala, który prezentował techniki swojego warsztatu w ramach specjalnego pokazu.

Pełni wrażeń, po obfitującym w atrakcje turystyczne pobycie, wróciliśmy do domu…

Zapraszamy do naszej galerii!