DZIEŃ DRZEWA

15 października 2014

W ramach uczczenia Święta Drzewa 25 lat Wolności obchodzonego 10 października 2014,  dzieci ze świetlicy socjoterapeutycznej Radosny Świat wykonały plakat, ułożyły hasła mówiące o tym jak należy szanować drzewa,  oraz wzięły udział w świetlicowym quizie „Drewno wokół nas”.

1.11imageKorona drzewa została zrobiona z kolorowych „pieczątek” wykonanych  techniką malowania dłoni i odbijania ich na papierze. Wszystkie dzieci pracowały z dużym zacięciem chcąc, by to ich dłonie były widoczne najbardziej. Symboliczne stworzenie  pięknej  korony drzewa z pojedynczych odcisków dłoni pokazało dzieciom, jak wielką siłę mają ich dłonie w tym przypadku przedstawiające wielką koronę  silnego drzewa.

Po namalowaniu plakatu, dzieci przez chwilę mogły się poczuć w roli wielkiego lub małego  drzewa i mówiły to, czego nie chciały, by im jako „drzewom” czyniono. Stąd symboliczne hasła: nie łam moich gałęzi, nie wbijaj gwoździ… Hasła te zapisano i przyklejono do korony drzewa na gazetce świetlicowej.

Po wykonaniu plakatu i odegranej inscenizacji zorganizowano quiz  – „Drewno wokół nas”, w ramach którego  dzieci: wyszukiwały w najbliższym otoczeniu wszystkie przedmioty wykonane z drewna lub drewnopochodnych materiałów odgadywały zagadki z nazwami drzew oraz rysowały kreatywnie wszystko, co kojarzy im się z drzewem. Dla zwycięzców i uczestników były słodkie nagrody.

Dzień Drzewa był również obchodzony w świetlicy Kolorowy Świat. Dzieci i młodzież, oprócz wykonania tradycyjnego plakatu, brali udział w konkursie wiedzy nt. gatunków drzew, rodzajów kwiatów i nasion, a nawet zagadek poświęconych poszczególnym gatunkom owoców. Rywalizacja była bardzo zacięta, więc o ostatecznym zwycięstwie zadecydowała dogrywka, która zawierała pytania dotyczące niespotykanych w Polsce odmian drzew. Zajęciom dodatkowo towarzyszyły atrakcje w postaci wierszyków, rymowanek i kalamburów – wymyślane przez dzieci. Zwycięzcy konkursu otrzymali drobne upominki, a wszyscy uczestnicy słodkie nagrody pocieszenia.

Zobacz zdjęcia.